Wszystkie nasze szczeniaczki podhalana zalazły nowe domy. Czworo z nich zostaje z nami trochę dłużej, ponieważ jadą za granicę i muszą przejść dodatkowe szczepienia. Rozwój wszystkich pozostałych z nami tymczasowo podhalanów prezentujemy poniżej.
Jesteśmy domową hodowlą polskiego owczarka podhalańskiego zrzeszoną w Związku Kynologicznym w Polsce (członek FCI). Kładziemy nacisk przede wszystkim na nauczenie psa prawidłowych postaw i zachowań w rodzinie. Dążymy do tego, aby każdy nasz podhalan nabył prawidłowe wzorce zachowań wśród ludzi i innych zwierząt a zwłaszcza nauczył się życia w rodzinie z dziećmi.
Miło nam poinformować, że nasza podhalanka BYSTRA Chosna w dniu 27.02.2019 r. urodziła szczeniaczki, głównie dziewczynki. Wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do rezerwacji miotu pod nr telefonu +48 608 292 931 lub +48 607 925 060. Więcej informacji o BYSTREJ znajdą Państwo w zakładce BYSTRA. Tatą jest NICO DUNAJ Nutrena (właściciel: Aurelia Skoczylas, Hodowla Owczarków Podhalańskich Polska Biel FCI). Opis NICO DUNAJ Nutrena znajduje się w zakładce SZCZENIAKI. BYSTRA i NICO DUNAJ nie są ze sobą spokrewnieni do 4-go pokolenia włącznie. Do zapłodnienia i porodu szczeniaczków doszło w naturalny sposób.
Szczeniaczki będą gotowe do zamieszkania w nowym domu nie wcześniej niż po ukończeniu 8 tygodnia życia, odrobaczone, zaczipowane, po przeglądzie miotu i zaleconych przez weterynarza szczepieniach. Przyszły właściciel szczeniaczka otrzyma od nas:
książeczkę zdrowia psa;
wskazówki dotyczące żywienia i pielęgnacji psa;
metrykę (poświadcza rasowość szczeniaczka, zawiera dane jego i jego rodziców, hodowcy i właściciela); umożliwia wyrobienie szczeniakowi rodowodu (potwierdza przynależność psa do danej rasy); wyrobienie rodowodu jest dobrowolne i nie zobowiązuje nowego właściciela do wystawiania psa na wystawach lub prowadzenia hodowli;
umowę;
wyprawkę w skład której wchodzi: karma na pierwsze dni, mały kocyk z zapachem mamy i reszty rodzeństwa (pozwala łatwiej zaadoptować się szczeniaczkowi w nowym domu), obróżkę, smycz, zabawkę, małą składaną miseczkę na spacery z psem, szczoteczkę do zębów i niespodziankę dla nowych właścicieli (naturalne kosmetyki głównie dla Pań marki Lawendowo).
Każdy zainteresowany może zapoznać się z warunkami, w jakich żyją szczeniaczki i nasza sunia, po wcześniejszym umówieniu się. Przyszłym właścicielom służymy radą i pomocą w wychowaniu szczeniąt.
Preferujemy telefoniczną formę kontaktu: +48 608 292 931 lub +48 607 925 060.
Zastrzegamy sobie możliwość odmowy sprzedaży w przypadku uzasadnionych wątpliwości odnośnie nieodpowiedniego przyszłego środowiska, w którym szczeniaczek będzie mieszkał. Nie sprzedajemy szczeniaków z przeznaczeniem do życia w odosobnieniu czy na uwięzi.
Nasza hodowla owczarka podhalańskiego Aroniowa Dolina FCI bierze udział w programie rejestracji szczeniąt w Międzynarodowej Bazie Danych SAFE-ANIMAL. Dzięki temu każda osoba kupująca od nas szczeniaczka owczarka podhalańskiego otrzyma kod promocyjny na rejestrację swojego pupila w bazie SAFE-ANIMAL będącej członkiem European Pet Network z siedzibą w Brukseli (międzynarodowy zbiór danych zwierząt oraz ich właścicieli). Rejestracja szczeniaczka w powyższej bazie znacznie ułatwia jego odnalezienie w przypadku ewentualnego zagubienia.
Nasze szczeniaczki owczarka podhalańskiego prawidłowo rosną, bawią się, poznają świat i uczą. Hala pojechała do hodowli Polska Biel FCI, Harda do Chełma a Horda w okolice Krakowa. Wszystkie podhalanki dobrze zniosły długą podróż samochodem i szybko zaadaptowały się w nowych rodzinach. Część owczarków podhalańskich będzie jechać za granicę, dlatego zostaną z nami dłużej tak, by przejść wszystkie wymagane szczepienia. W tym też celu uczą się przebywać w transporterze dla psa. Taki transporter to bardzo ciekawe miejsce, w którym często można znaleźć jakiś przysmaczek, aż się nie chce z niego wyjść. Wszystkie nasze maluchy zdały kurs prawa jazdy – dobrze czują się w samochodzie, zarówno w czasie postoju jak i jazdy. Bystrzaki poznają proste komendy i zaczynają uczyć się chodzić na smyczce. Szczeniaczki bardzo polubiły nasz ogród, w którym mogą pogryźć patyczek, szyszkę, skosztować świeżej trawy, przywitać się z naszymi kotami i ptakami...
Nasze szczeniaczki owczarka podhalańskiego skończyły już 6 tydzień i ciągle rosną jak na drożdżach. Są uroczymi przytulaskami, czasami przezabawnie postękują jak stary parowóz, kiedy indziej bawiąc się udają dorosłego podhalana groźnie szczekając. Kiedy w zabawie walczą, mama Bystra wkracza do akcji rozdzielając zwaśnione strony – kładzie przednią łapę na podhalanach srogo na nie spoglądając - szczeniaczki natychmiast się uspokajają Czasami maluszki poruszają się szybko jak pocisk i trzeba być bardzo ostrożnym, żeby ich nie nadepnąć – momentalnie mogą znaleźć się zupełnie w innym miejscu, po to, by za chwilę jak na komendę iść spać (jakby je ktoś odłączył z prądu). Nasze małe pieski zaczynają poznawać ogród: nowe zapachy i przedmioty. Powoli, w zabawie, wprowadzamy naukę chodzenia na smyczy. Wszystkie szczeniaczki owczarka podhalańskiego zapisały się na kurs prawa jazdy. Na razie mają lekcje teoretyczne: poznają wnętrze samochodu, jego zapach, smak, pracę silnika. Większość z nich ma już wybrane rodziny i czeka, żeby podrosnąć i pojechać do nowych domów. Owczarki podhalańskie są już po pierwszym szczepieniu, przeglądzie miotu przez sędziego kynologicznego ze Związku Kynologicznego w Polsce, każdy ma mikroczip.
Codziennie rano wita nas banda słodkich łobuziaków machających radośnie ogonkami, dopominająca się o pieszczoty. Bystra zaczyna już uciekać przed nimi, gdy chcą napić się mleka (już niewiele go jest) – ostre jak igiełki ząbki szczeniaczków są dla niej bardzo bolące (choć jeszcze z poświęceniem matczynym je karmi).
W okresie tym szczeniaki owczarka podhalańskiego już chodzą na 4 łapkach, w 4 tygodniu opanowały bardzo szybko samodzielne jedzenie z miseczki (nadal psia mama tj. Bystra, karmi je swoim mlekiem). Stopniowo dodajemy karmę mięsną. Maluszki owczarka podhalańskiego są ciekawe świata, pozwalamy im poznawać dom, różne: powierzchnie, dźwięki (odkurzacz, pralka, zmywarka, telewizor, telefon, radio itp.). W cieplejsze dni wychodzą na dwór, początkowo na rękach później samodzielnie. Zaczynają nas odwiedzać członkowie najbliższej rodziny i znajomi, dzięki czemu szczeniaczki podhalana socjalizują się poznając nowe osoby i zapachy (część maluchów na początku jest lekko wystraszona lecz szybko się zaprzyjaźnia z nowymi osobami). W okresie tym można już łatwo zauważyć różnice w wyglądzie pomiędzy poszczególnymi szczeniaczkami owczarka podhalańskiego oraz ich indywidualne upodobania i charaktery (np. który bardziej lubi drapanie pod szyjką a który głaskanie po brzuszku). Maluszki coraz weselej bawią się, są bardziej aktywne, uprawiają zapasy, zaczynają biegać, są ciekawe otaczającego świata, nadal jeszcze stosunkowo dużo śpią. Wraz ze zmianą pokarmu kupki stają się bardziej zwarte. Małe podhalany uczą się bardzo szybko i przybierają na wadze. W kojcu już nie chcą przebywać, wolą większe przestrzenie, dzięki którym mogą poznawać świat. Nasz kot Głodek ma zakaz wstępu do domu (boimy się o bezpieczeństwo maluchów) natomiast nasz drugi kot Czarek jest bardziej „cywilizowany” – pozwalamy mu przebywać w domu pod naszą kontrolą (szczeniaczki owczarka podhalańskiego specjalnie go nie interesują). Likwidujemy kojec, w którym małe owczarki podhalańskie wychowywały się po urodzeniu przenosząc je na większą powierzchnię, gdzie mogą się swobodnie bawić, biegać i być bardziej aktywne.
Nasze szczeniaczki owczarka podhalańskiego zaczęły już 5 tydzień. Od samego początku ich rozwoju przykładamy dużą wagę do prawidłowej socjalizacji podhalanów tak, by w nowym domu nie były lękliwe lub agresywne. Szczeniaczki poznały m.in. pracę odkurzacza, pralki, telewizora, odwiedziny nieznanych osób też nie są im straszne (dzieci i dorosłych), przywykły do widoku kota (na odległość, nie mają jeszcze szczepień więc do bliskiego spotkania nie doszło), nauczyły się chodzić po różnych powierzchniach. Na co dzień owczarki podhalańskie przebywając w domu, poznały i polubiły domowy harmider: wracające dzieci ze szkoły, gotującą się wodę w czajniku, pracę żony w kuchni itp. W dużym pokoju zbudowaliśmy im psie przedszkole, które bardzo im się spodobało. Po szczepieniach wprowadzimy dalszą socjalizację z psami sąsiadów. Zapraszamy do zapoznania się z filmikami na YouTube.
Jest to okres najbardziej „newralgiczny” z punktu widzenia bezpieczeństwa życia szczeniaków owczarka podhalańskiego. Podhalany są ślepe, mają zamknięte oczy, kierują się węchem i słuchem. Na początku „pełzają” podciągając się przednimi łapkami, przypominając trochę świnki morskie. W 3 tygodniu szczeniaki owczarka podhalańskiego stają już na łapki, choć jeszcze niezdarnie. W okresie tym bardzo dużo śpią i jedzą (posiłki spożywają średnio co 3, potem co 4 godziny). Niektóre już od urodzenia poszczekują, co jest przezabawne. Owczarki podhalańskie bardzo szybko merdają ogonkami, zwłaszcza jak dostają się do mlecznego bufetu mamy . Ogonki mają jeszcze proste (zaczynają się one zawijać po ok. 3 tygodniach). Po ok. 2 tyg. szczeniaczki owczarka podhalańskiego pomału zaczynają otwierać oczy, rozpoznają domowników, widać, że przytulanie, głaskanie itp. sprawia im przyjemność. W drugim tygodniu życia zaczynają się szczeniakom podhalana wybarwiać na czarno noski, łapki, brzuszki i usteczka. W 3 tygodniu zaczynają się pierwsze niezdarne zabawy i drapanie tylną łapką za uszkiem (co „sprytniejsze” podhalany próbowały dokonać tego wyczynu już w 2 tygodniu życia). W porównaniu do wagi po urodzeniu, waga szczeniaczków rośnie 3-4 krotnie. Zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki. Szczeniaczki owczarka podhalńskiego mają piękny zapach (żonie przypomina on mleko, mnie dobre piwo ). Maluszkom systematycznie obcinamy pazurki żeby nie sprawiały bólu psiej mamie podczas karmienia (ugniatają łapkami cycuszki mamy). Po skończonym jedzeniu odsuwają się pod ściany kojca, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, co zapewnia im bezpieczeństwo przed przypadkowym zgnieceniem przez psią mamę poruszającą się w kojcu. Bystra mama nie tylko karmi szczeniaczki owczarka podhalańskiego, lecz sprząta kojec (gniazdo), dba o toaletę maluchów, poczucie bezpieczeństwa, masuje językiem brzuszki dla łatwiejszego ich wypróżnienia się itp.
RODO: Na podst. art. 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, każda osoba odwiedzająca tą stronę internetową, poprzez okoliczność podania swoich danych osobowych, wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu umożliwienia udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie w celu udzielenia późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina. Informujemy, iż: 1) administratorem przekazanych nam danych osobowych i osobą kontaktową w sprawie ich przetwarzania jest Dorota Pogorzelska-Budek; 2) celem przetwarzania danych osobowych jest umożliwienie udzielenia przez administratora odpowiedzi na zadane pytanie oraz ewentualnie udzielenie późniejszych informacji o kwestiach związanych z hodowlą Aroniowa Dolina – podstawę prawną stanowi zgoda zainteresowanej osoby na przetwarzanie swoich danych osobowych w w/w celach; 3) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały udostępnieniu podmiotom trzecim; 4) udostępnione dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do udzielenia odpowiedzi lub informacji o hodowli Aroniowa Dolina lecz nie dłużej niż przez okres trwania tej hodowli; 5) osobie zainteresowanej przysługuje prawo dostępu do treści danych osobowych jej dotyczących, oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do bycia powiadomionym o sprostowaniu lub usunięciu danych osobowych lub o ograniczeniu przetwarzania, zażądania zaprzestania przetwarzania i przenoszenia danych, jak również prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie oraz prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego tj.: Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych; 6) podanie danych osobowych jest dobrowolne; 7) udostępnione dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu.